Tuomarit

Kuva: SGY ry

SGY ry:n alaiset tuomarit ovat oikeutettuja arvostelemaan niitä lajeja, joihin tuomarilla on arvosteluoikeus kotimaassa kaikissa SKJL ry:n alaisissa näyttelyissä sekä ulkomailla yhteistyöyhdistystemme näyttelyissä.

Tuomarien yhteinen sähköpostiosoite on: tuomarit(a)gerbiiliyhdistys.fi.

Huom! sähköpostiosoitteissa on @-merkki korvattu (a)-merkillä.

Viralliset tuomarit: 

GERBIILIT:

(jos tuomarilla on oikeudet vain osaan värisarjoista, kyseisten sarjojen lyhenteet on merkitty tuomarin nimen perään)

  • Elise Eskelinen, Oulu, elyseegerbils(a)yahoo.com
  • Jenny Haapala, Kontiolahti, 044 511 6207, jenni.haapala(a)gmail.com
  • Kati Härkönen, Sampsantie 26 as. 3, 00610 Helsinki, 040 752 8789, kati.harkonen(a)sell.fimnet.fi
  • Minna Koivu, Uusimaa, (09) 813 4847, mkoivu(a)pcuf.fi
  • Sunni Krug, Pohjois-Huhmarintie 26, 03220 Tervalampi, 040 504 8650, sunni.krug(a)kolumbus.fi
  • Sari Kumpulainen, Turku, 040 720 1699, sari.kumpulainen(a)runolintu.fi
  • Pirita Kuokkanen, Vantaa, 0400 207 777, pirita.kuokkanen(a)gmail.com
  • Minttu Vettenterä, Riihimäki, 040 579 4717, minttis(a)hobitinkolo.net

DEGUT:

  • Elise Eskelinen, kts. yllä
  • Minna Koivu, kts. yllä
  • Pia Vesala, Uusimaa

PERPALLIDUKSET:

  • Elise Eskelinen, kts. yllä
  • Pia Vesala, kts. yllä
  • Minttu Vettenterä, kts. yllä

Lemmikkiluokkien tuomareita gerbiileille, deguille ja muille hyppymyyrille: 

GERBIILIT, DEGUT JA SGY:N ALAISET HARVINAISET HYPPYMYYRÄLAJIT:

Kaikki viralliset tuomarit, paitsi Jenny Haapala, Pirita Laine, Sunni Krug ja Pia Vesala

  • Anne Jonasson, Helsinki, 050 532 2646, elidorin(a)gerbiili.info
  • Anni Kulmala, Turku, 040 577 5402, gettiz(a)gmail.com
  • Mirka Maukonen, Laureuksenkatu 4 A 21, 20320 Turku, 040 5644 796, mirka.maukonen(a)kolumbus.fi
  • Mira Väänänen, Lahti, 040 765 5570, mira.vaananen.posti(a)gmail.com

GERBIILIT JA DEGUT :

  • Mira Mykkälä, Lunkintie 7 C 4, 90940 Jääli, 044 551 3361, mira.mykkala(a)tierran.net
  • Anna Takkinen, Oulu, 044 349 1604, aktakkinen(a)gmail.com
  • Venla Ulmala, Lahti, 040 414 8629, venla.ulmala(a)gmail.com

GERBIILIT JA SGY:N ALAISET HARVINAISET HYPPYMYYRÄLAJIT :  

  • Sirkku Aalto, Jokioinen, 041 502 3961, toimisto(a)aavehaltian.net
  • Leena Siira, Oulu, 050 401 6820, leena.siira(a)dnainternet.net

GERBIILIT :

  • Saana Annala, Kerava, saana.annala(a)hotmail.com
  • Jenny Haapala, kts. yllä
  • Hanne Jokinen, Jyväskylä, gerbiilit(a)muaddibs.net
  • Heli Junell, Yliopistokatu 44 C 324, 90570 Oulu, 040 771 9930, heli.noponen(a)gmail.com
  • Jaana Kotoneva, Seinäjoki, 0400 982 873, jaanakotoneva(a)hotmail.com
  • Sunni Krug, kts. yllä
  • Pirita Laine, kts. yllä
  • Kati Ojatalo, Hopeapajunkuja 2, 68210 Marinkainen, 050 493 7802, kati.smile(a)jippii.fi
  • Nora Tarvus, Espoo, 050 4300 088, nootti.t(a)gmail.com
  • Marica Toppari, Seinäjoki, marica.toppari(a)gmail.com
  • Maria Öhman, Tornihaukantie 6 A 9, 02620 Espoo, maisa.ohman(a)gmail.com

DEGUT JA SGY:N ALAISET HARVINAISET HYPPYMYYRÄLAJIT:

  • Pia Vesala, kts. yllä

SGY ry:n tuomariharjoittelijat

Tuomariharjoittelijoilla ei ole vielä arvosteluoikeuksia luokille/lajille, joille he ovat tuomariharjoittelijoina.

 

Viralliset tuomariharjoittelijat: 

GERBIILIT:

  • Mira Väänänen

DEGUT ja PERPALLIDUKSET:

  • Mira Väänänen

Lemmikkiluokkien tuomariharjoittelijat:

 

GERBIILIT:

  • Miia Karmakka, Lieksa (tutor: Jenny Haapala)
  • Paula Ylitalo (tutor: Kati Ojatalo)

DEGUT :

  • Leena Siira
  • Viivi Välimäki

SGY:N ALAISET HARVINAISET HYPPYMYYRÄLAJIT:

  • Viivi Välimäki

Suomessa tähän mennessä arvostelleita ulkomaisia (SGY ry:n alaisten lajien) tuomareita

Listaa täydennetään jatkossa (listalla mahdollisesti muutamia puutteita ennen vuotta 2004)

  • Lisa Andersson, Ruotsi
  • Julian Barker, Iso-Britannia
  • Rolf Captijn, Alankomaat
  • Susan Eriksson (pet?), Ruotsi
  • Amber Forsmak, Ruotsi
  • Sue Green, Iso-Britannia
  • Maria Hedlund, Ruotsi
  • Eddy Van Hoorebeke, Belgia
  • Johanna Hornstrand, Ruotsi
  • Cecilia Johansson, Ruotsi
  • Maria Johansson, Ruotsi
  • Mark Kalberg, Alankomaat
  • Liv Kristoffersson (pet?), Ruotsi
  • Brian Leiper, Iso-Britannia/Skotlanti
  • Sebastian Mårtensson, Ruotsi
  • Jackie Roswell, Iso-Britannia
  • Patricia Söderqvist, Ruotsi
  • Anneke Vermeulen, Alankomaat
  • Helén Wiklund, Ruotsi

Päivitetty viimeksi 5.6.2018